DIŞKI YEME

Aşağa gitmek

DIŞKI YEME Empty DIŞKI YEME

Mesaj  carter Bir 28/2/2008, 10:53

Köpeğim Neden Dışkı Yiyor?

Hayvanların yapmış olduğu bir çok şey bize iğrenç ya da ters gelsede onlar için normal olabiliyor.

Bazı köpekler kendi dışkılarını ya da başka köpeklerin dışkılarını yer. Hatta İnsan, at, inek ve kedi dışkısı yiyen köpekler bile vardır. Bunu neden yaptıklarına gelince;

Geçmişte, dışkı yemenin yani “Coprophagia” nın sebebi olarak zayıf diyet ya da sağlıksızlık gösteriliyordu. Ama günümüzde yapılan araştırmalar bu teoriyi desteklemiyor.

Illinois Veteriner fakültesinde görev yapan Dr. Jo Ann Eurell, “Davranışsal araştırmalar Dışkı yemenin diet eksikliği ya da pankreas enzimlerinin eksikliğinden kaynaklandığı fikrini çürütmüştür. Köpekler leşçi ve çöpçü hayvanlar olduğu için dışkı yemenin buradan geldiği düşünülebilir.” demektedir.

Bilmiyorum kaç kişi bir köpeğin doğumunu, doğum sonrası annenin yavrularına bakımını izleme şansına sahip olmuştur. Yeni doğmuş yavrular yaklaşık ilk 10 gün boyunca çişlerini ve kakalarını yapabilmeleri için uyarılmaları gerekmektedir. Anne sırayla bütün yavruların çişini kakasını onları yalayarak yaptırır ve çişi yalar kakayı yer yani bunları yok eder. Anne köpeğin bunu yapmasının iki sebebi vardır; Ortamı temiz tutmak ve yavrularına zarar verecek vahşi hayvanların bu kokuyu almalarını engellemek.

Bazı yavruların dışkı yeme davranışını annelerinden öğrendiği söylenir ki bu bana mantıklı geliyor. Hatta bazılarının kendi kendini uyardığı ve kakayı yediği görülmüş. (Ben görmedim)

Çoğu yavru sütten kesildiklerinde bu davranışı bırakır.

Biz yavruları sürekli gözetlediğimiz için istenmeyen bu davranışı hemen engelliyoruz ve alışkanlık haline gelmesini önlüyoruz. Bizim ürettiğimiz bir kaç yavruda başlangıçta dışkı yeme eğilimi görülsede bu önlendi alışkanlık haline gelmemesi sağlandı ve dışkı yeme eğiliminden vazgeçtiler.

Yetişkin köpeklerin sağlıklı ve iyi diyetle beslendikleri halde niçin dışkı yediklerini anlamak zordur. Bir arkadaşım bu problemi yaşıyor ve deli oluyor. Bazen buna çözüm bulunamıyor.

Sebeblerine gelince, bununla ilgili birkaç temel sebep yazabiliriz bunlar

*Anneden ya da diğer köpeklerden öğrenilmiş bir davranış,

*Anksiyete ve sıkıntıdan,

*İlgi çekme isteğinden,

*Kötü bir şey yaptığını düşündüğü için kakayı yok etme isteği (Bunu düşünmemi sağlayacak bir şey yaşamadım. Yani yavru köpeğim eve kakasını yaptığında O’na o kakayı yedirtecek kadar korku yaşatmadım, yaşatmam.)

Yukarıdaki sebeplerden dolayı dışkı yemenin ortaya çıkması mümkün olsada bir çok durumda köpeklerde Dışkı yeme isteğini doğuran güdünün tam olarak sebebi bilinmemektedir ya da sebepleri değişmektedir diyebiliriz.

Köpek sahipleri bunu iğrenç ve kabul edilemez bulur ama asıl büyük problem dışkı yiyen köpeğin bu yolla parazitlere ve diğer hastalıklara maruz kalabilir olmasıdır.

Köpek sahipleri ne yapmalı?

Dışkı yemeyi engellemek, tedavi etmekten çok daha kolaydır.

*Bunun ortaya çıkması için uygun ortam yaratmamak,

*Köpeği izlemek, gözetlemek ve engellemek.

*Köpeğin bulunduğu ortamı daima temiz tutmak,

*Kaka yapıldıktan sonra alanı derhal temizlemek,

*Temiz alanlarda dolaşmak, (Eğer köpeğin gezdiği alan temiz ise dışkı yemesi mümkün değildir. )

*Dışarıda köpeğini tasmada taşımak,

*Dışarıda tasmasızken muzzle kullanmak,

Bunu tamamen ortadan kaldırmak için nadiren işe yarayan bir kaç yöntem vardır.

Cezalandırma ilk başlarda işe yarayabilir. Eğer davranış alışkanlık olmuşsa işe yarama ihtimali düşüktür.

Kakanın tadını çok kötü yaptığı söylendiği için Monosodium Glutamate (Kimyasal tatlandırıcı, nerede bulunur bilmem) Sarımsak, Balkabağı yedirilir. Bu kakayı daha az çekici hale getirir.

Aslında en iyi çözüm köpeği gözetlemek, izin vermemek ve bunun alışkanlık haline dönüşmesine izin vermemektir diye düşünüyorum.
carter
carter
mod
mod

Erkek
Mesaj Sayısı : 5
Yaş : 35
Nerden : izmir
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : yok:(
Kayıt tarihi : 22/02/08

http://www.madrunaway@hotmail.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz